Wycieczka edukacyjna do Lublina i Krakowa

Wycieczka edukacyjna do Lublina i Krakowa dla uczniów biorących udział w projekcie „Polska Ojczyzna Jana Pawła II”

Uczniowie Polish Abroad Saturday School mieli okazję do skorzystania z wyjazdu do Polski w dniach 31 marca-3 kwietnia w ramach projektu „Polska Ojczyzna Jana Pawła II”, którego autorami są Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – Instytut Historii Centrum Jana Pawła II w Lublinie oraz Gimnazjum Śródziemnomorskie i Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika w Lublinie.

Najważniejszym celem programu jest utrwalenie poczucia polskiej tożsamości i dumy narodowej, dlatego też rozpoczęliśmy naszą współpracę od odwiedzenia tak zwanych ‘pereł renesansu’ Lublina i Krakowa z ich przebogatą historią oraz architekturą.
Osoby zapisane do projektu automatycznie stały się uczniami Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego w Lublinie.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu było, więc odwiedzenie szkoły, gdzie mieliśmy okazję poznać jej uczniów i nauczycieli, uczestniczyć w zajęciach j.polskiego i historii oraz zapoznać się z materiałami dostępnymi na platformie edukacyjnej. Nasi uczniowie otrzymali również legitymacje szkolne Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego. Po zajęciach szkolnych zwiedzaliśmy Lublin z jego urokliwą starówka, Katedrą oraz Zamkiem. Ogromne wrażenie wywarł na uczniach katedralny skarbiec oraz komnata akustyczna. Odwiedziliśmy też Klasztor Dominikanów, gdzie jeden z Ojców opowiedział nam o zasadach życia zakonnego oraz o pracy zakonników. Prof. Jacek Gołębiowski towarzyszył nam podczas wizyty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Kolejny dzień spędziliśmy w Krakowie. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w tym królewskim mieście. Kraków powitał nas przepiękną, wiosenną pogodą, co sprzyjało zwiedzaniu w towarzystwie nie lada przewodnika. Oprowadzała nas po mieście rodowita Krakowianka z dziada pradziada, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Pani Barbara Obtułowicz. Dzięki Pani Profesor uczniowie poznali historie oraz miejsca, o których zwykle nie dowiaduje się zwykły turysta. Weszliśmy nawet do apartamentów, w których przebywał nasz Papież Jan Paweł II oraz do kaplicy w Pałacu Biskupim, w której się modlił. Zwiedziliśmy wszystkie najważniejsze zabytki Krakowa- Wawel, Kościół Mariacki, Stary Rynek, Sukiennice, Kościół Św. Anny, Collegium Maius i wiele innych.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za umożliwienie naszym uczniom odwiedzenia Polski i zobaczenia tylu ciekawych miejsc. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem gościnności naszych gospodarzy – dyrekcji oraz pracowników Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego w Lublinie oraz Prof. Jacka Gołębiewskiego koordynującego projekt. Szczególne podziękowania należą się też rodzinom goszczącym naszych uczniów w swoich domach w Lublinie.
Liczymy na dalszą owocną współpracę z KUL oraz szkołą w Lublinie i zachęcamy uczniów do zapisów do Polish Abroad Saturday School, aby w przyszłości skorzystać z udziału w projekcie.

Ewelina O’Donnell

>>>> ZDJĘCIA<<<<

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *